Czym jest technologia FDM?
FDM (Fused Deposition Modelling) czyli osadzanie topionego materiału jest to sposób druku 3D polegający na przeciskaniu plastycznego materiału przez dyszę i jego nakładanie na kolejne warstwy tworzywa.
Jak wygląda proces drukowania?
Pierwszym krokiem jest przekonwertowanie modelu na kod maszynowy (g-code). Odbywa się to przy pomocy specjalnych programów – zwanych slicerami. Slicery dzielą model na warstwy, dodają podpory, skirt, brim, raft i wszystko to tłumaczą na specjalny język zrozumiały dla drukarki (g-code). Pozwala to na zorientowanie się drukarce jaki model drukuje, kiedy którym silnikiem zadziałać i jakie temperatury dobrać. Bez slicera niemożliwy byłby proces druku 3D, a przynajmniej byłby bardzo utrudniony, bo g-code trzeba by było pisać ręcznie, co jest trudne i czasochłonne. Następnie przenosimy g-code na pamięć wewnętrzną drukarki i przystępujemy do druku. Oczywiście należy pamiętać o tym, żeby nic nie blokowało ruchów drukarki, stół był pusty i czysty – odtłuszczony czy pomocy alkoholu izopropylowego lub acetonu. Drukarka przystępuje do pracy – wykonuje poziomowanie stołu i wyrównuje ciśnienie w dyszy poprzez wyciśnięcie, krótkiego odcinka materiału na krawędzi stołu i rozpoczyna właściwy druk. Nakłada najpierw pierwszą warstwę i brim, to najważniejszy etap procesu. Jeżeli pierwsza warstwa będzie wadliwa wydruk odklei się. Drukarka na pierwszą warstwę nakłada warstwę drugą, a potem powtarza proces, aż do zakończenia modelu.
Wykorzystywane materiały
- ABS
- ASA
- PLA
- PETG
- HIPS
- Nylon
- PVA
- TPU

1 – dysza kontrolująca wypływ roztopionego tworzywa, 2 – osadzony i zastygnięty materiał (modelowana część), 3 – kontrolowany ruchomy stół
Zalety
- Łatwość obsługi,
- Duże pole robocze,
- Szeroka gama materiałów pozwala na tworzenie obiektów o różnych właściwościach,
- Możliwość manipulowania jakością wydruków,
- Możliwość manipulowania szybkością wydruku,
- Wydruk jest cały czas widoczny, co pozwala na wykonywanie korekt podczas procesu lub w skrajnych przypadkach przerwania procesu druku,
- Proces jest stosunkowo szybki,
- Proces jest „czysty” – nie występują szkodliwe odpady,
- Niewydruki i supporty można poddać recyklingowi,
- Istnieją tanie drukarki co pozwala na amatorskie drukowanie,
- Możliwość drukowania z wielu materiałów na jednej drukarce w tym samym czasie,
- Możliwość wykonywania bardzo skomplikowanych geometrii
Wady
- Występuje zjawisko skurczu podczas druku,
- Drukowanie zwisów o małym kącie wymaga podpór, które pogarszają jakość powierzchni wyrobu,
- Bardzo niska wytrzymałość w miejscu łącznia warstw,
- Brak gładkości powierzchni,
- Podczas druku ulatniają się szkodliwe gazy,
- Wahania temperatur w pomieszczeniu mogą powodować oderwanie się wydruku od stołu,
Zastosowania druku FDM
Dzięki dużemu polu roboczemu, szerokiej gamy materiałów i dużej szybkości druku druk FDM znajduje zastosowanie w druku prototypów i funkcjonalnych modeli, obudów i części wymagających specyficznych materiałów. Jest to świetny wybór dla amatorów jak i dla profesjonalnych firm.
Jest to idealna technologia do szybkiego prototypowania (rapid prototyping) oraz tworzenia modeli wielomateriałowych.