Pragniemy przedstawić historię i przebieg całego przedsięwzięcia oraz finalny efekt naszego projektu, który nosił nazwę Projekt Wiosna.
Projekt przeciągnął się aż do lata ale warto było przejść te wszystkie trudności by zobaczyć efekt końcowy.
Po kolei zatem.
W pierwszej kolejności 24-28.05.2017 odbyły się warsztaty z projektowania i fabrykacji mebli miejskich w pięknym polskim dworku – Dwór w Podstolicach.
Założeniem projektu było zaprojektowanie mebla miejskiego wspomagane parametrycznie
i jego fabrykacja a na końcu montaż w wybranym/wskazanym miejscu.
W projektowaniu parametrycznym wsparł nas Aleksander Dynarek z Łódzkiej ASP. Był on odpowiedzialny za skrypt i wsparcie merytoryczne dotyczące parametryki. Jednocześnie przeprowadził 5-dniowy kurs projektowania tą metodą.
W trakcie intensywnych warsztatów, w których brali udział członkowie stowarzyszenia
i zainteresowani, stworzyliśmy koncepcję, która do końca był przez nas realizowana.
Koncepcję przenieśliśmy na język projektowania parametrycznego i zaczął się proces żmudnego tworzenia skryptu. Jednocześnie przygotowywaliśmy wizualizacje i plansze przedstawiające nasz zamysł.
Ideą było ożywienie dość martwej przestrzeni, jaką jest płyta rynku w niewielkim mieście Nekla. Założyliśmy, że wykonamy ławeczkę, która nie tylko ma być miejscem do siedzenia ale jednocześnie będzie można na niej pograć w szachy, przypiąć rower czy w wybranych miejscach posadzić kwiaty. Ławka jednocześnie ma przyciągać swoją ekspresyjną formą, która w naturalny sposób okala drzewa rosnące na rynku.
Z racji, że nasze założenie jest bardzo duże, co za tym idzie kosztowne postanowiliśmy wykonać fragment ławki. Taki, na który pozwolą nam fundusze. Parametryczne wykonanie projektu pozwoliło nam płynnie szacować koszty, dzięki czemu, w zależności od pozyskanych środków
i sponsorów mogliśmy decydować o wielkości mebla. W ten spsób wybraliśmy jedno
z zakończeń ławki, które prezentuję na poniższej grafice i wizualizacjach.
Po kilku tygodniach prac nad skryptem, odrzucaniu niepoprawnych rozwiązań (zbyt zawile napisany skrypt skutkował np. długotrwłaymi, trwającymi kilkanaście godzin obliczeniami komputera), analizowaniu sposobu fizycznego składania modelu udało się przygotować model do wstępnej fabrykacji – czyli stworzenia makiety.
Makieta ujawniła kolejne mankamenty naszego mebla, co zmusiło nas do kolejnych dni zastanawiania się nad modelem. Ostatecznie wszystko zakończyło się powodzeniem. Udało się wyeliminować większość przeszkód i tak powstał model, który posłużył nam do pokazania co chcemy zrobić. Mogliśmy przejść do kolejnego etapu – fabrykacji.
12 lipca zostały wycięte pierwsze elementy z ponad 400. Zabraliśmy się wówczas do szlifowania, malowania i składania. Kilkanaście osób co 3 dni przyjeżdżało do warsztatu,
w którym przez 3 tygodnie udało nam się wykonać pierwszą z dwóch zaplanowanych części ławki.
Po tygodniach ciężkiej pracy przyszedł w końcu dzień, 6 sierpień 2017, kiedy to oficjalnie na nekielskim rynku złożyliśmy i odsłoniliśmy pierwszą część ławki.